Historyczny triumf Polki na turnieju ITF w Szczecinie

ITF Magnolia Cup: Zwycięstwo 14-letniej Mai Chwalińskiej !

W Szczecinie odbyła się 10 edycja turnieju ITF G4 do lat 18, w którym rewelacyjnie spisała się podopieczna Pawła Kałuży Maja Chwalińska (BKT Advantage Bielsko – Biała). Maja zwyciężyła w turnieju gry pojedynczej nie tracąc seta w zawodach oraz dotarła do finału gry podwójnej w parze z Klarą Siłką. To pierwszy tytuł Mai w turnieju ITF.

Maja Chwalińska (534 ITF) dopiero w listopadzie skończy 15 lat, mierzy 160 cm, a w szczecińskim turnieju w pokonanym polu zostawiła 2-3 lata starsze i często o głowę wyższe rywalki. W singlu przebrnęła całą drabinkę bez straty seta. W drodze do finału oddała rywalkom zaledwie 10 gemów w czterech meczach i została najmłodszą zwyciężczynią tego turnieju. W I rundzie Maja zdeklasowała Ukrainkę Annę Molchanovą 6/1, 6/0; w drugiej oddała trzy gemy Włoszce Giulii Carbonaro 6/2, 6/1. W ćwierćfinale nie pozostawiła złudzeń koleżance Martynie Kubce 6/2, 6/3. Najlepszy mecz w turnieju Maja zagrała w półfinale. W 50 minut zmiotła z kortu rozstawioną z numerem 2 Słowaczkę Timeę Pavlickovą 6/0, 6/1. W finale okazała się zdecydowanie lepszą od rodaczki Weroniki Falkowskiej 6/2, 6/3.

Turniej Magnolia Cup ma bogatą historię. Tutaj pierwsze kroki stawiali tacy zawodnicy jak Jerzy Janowicz (odpadł w I rundzie), Elina Svitolina (UKR, odpadła w II rundzie) czy Magda Linette, która również zwyciężyła w tym turnieju, ale w wieku 16 lat. Miejmy nadzieję, że turniej ten będzie trampoliną do kariery Mai, która już jutro wyrusza na turniej podobnej rangi do Hamburga. W lutym zagra jeszcze na Litwie w turnieju G2.  Zwycięstwo w Magnolia Cup pozwoli Mai na awans o około 150 miejsc w rankingu ITF (W poniedziałek Maja będzie na około 380 miejscu, a rok 2016 zaczynała jako 793 juniorka na świecie). Celem Mai jest awans do turnieju US Open, który rozegrany będzie we wrześniu (gra najlepsza 100 rankingu), ale jeśli będzie robić tak szybkie postępy jak dotąd to być może zakwalifikuje się już do Wimbledonu, który rozegrany zostanie w lipcu.

Gratulacje dla Mai i jej teamu za świetny występ w Szczecinie.