Najlepsze w historii tenisa bielskiego rankingi zawodników BKT Advantage B-B

Tego potencjału nie wolno nam zmarnować

W październiku bieżącego roku mija pięć lat od założenia klubu BKT Advantage Bielsko-Biała. Pokusiliśmy się o krótkie resume dotychczasowych osiągnięć zawodników reprezentujących klub BKT. O medalach i sukcesach na arenie krajowej i międzynarodowej  szeroko pisaliśmy w poprzednich artykułach, które zamieszczone są w całości na stronie klubowej www.tenisbielsko.pl, tym razem skupimy się na miejscach rankingowych  zajmowanych przez zawodników. Miejsce na listach rankingowych dobrze obrazuje umiejętności i aktualną formę danego zawodnika. Posłużymy się aktualną listą rankingową PZT z 1.07.2015.

W klasyfikacji młodziczek na liście rankingowej PZT przewodzi, najbardziej utytułowana zawodniczka Maja Chwalińska. Maja od zawsze jest w czołówce rankingu PZT, ale rok 2015 jest dal niej bardzo udany. W lutym po serii udanych  występów w turniejach europejskich przez pewien moment przewodziła na liście klasyfikacyjnej Tennis Europe do lat 16. Maja, jeszcze 13-letnia zawodniczka zdążyła już z powodzeniem grać w turniejach ITF do lat 18. Osiągnęła swój pierwszy półfinał w turnieju G4 w Szwecji i obecnie klasyfikowana jest około 1100 miejsca na świecie wśród 18-latek. Jej celem jest awans do czołowej setki rankingu co pozwoli jej występować w juniorskich turniejach Wielkiego Szlema. W klasyfikacji młodziczek bardzo wysokie miejsce zajmuje również Ola Nadajewska, która jest piąta w Polsce. Ola również od początku kariery należy do czołowych zawodniczek z rocznika 2001. W tym roku także bardzo dobrze prezentuje się w turniejach europejskich gdzie dochodzi do finałowych faz w grze pojedynczej oraz zdobywa swoje pierwsze tytuły w grze podwójnej.

W klasyfikacji kadetek piąte miejsce zajmuje nasza kolejna nadzieja Magda Zajda. Magda po serii udanych występów w turniejach ogólnopolskich awansowała na najwyższe miejsce w karierze.

W czołówce jest również nasz najlepszy zawodnik – Mikołaj Wrzoł, który klasyfikowany jest na ósmej pozycji wśród kadetów chociaż był już wyżej.

Poza pierwszą dziesiątką rankingu, ale w szerokiej czołówce klasyfikowanych jest jeszcze wielu zawodników BKT: skrzatki Karina Gustowska, Maja Stokłosa, Justyna Grzegorzek, młodziczka- Zofia Podbioł i inni.

Historycznie żaden klub w Bielsku-Białej nie może pochwalić się takimi wynikami. Nawet najbardziej utytułowany klub KKS Bielsko-Biała (już nie istnieje) jednocześnie nie posiadał tulu zawodników w czołówce krajowej. W XXI wieku do czołówki krajowej zaliczali się tylko Piotr Banaś i Marek Mrozek. Wcześniej był to Jakub Iłowski pogromca Rogera Federera. Nigdy jednak nie było w KKS tak wielu utalentowanych zawodników jednocześnie.

Dzięki ciężkiej pracy zawodników, trenerów, rodziców, sponsorów, menedżerów klubu oraz wsparcia ze strony samorządów dziś posiadamy potencjał, który w niedalekiej przyszłości może zawojować światowe korty i listy WTA i ATP. Tego potencjału nie możemy zmarnować, bo może się to już nigdy nie powtórzyć.