Podsumowanie 2017 roku w tenisie BKT

 

Rok 2017 był kolejnym przełomowym rokiem w krótkiej historii klubu BKT Advantage Bielsko – Biała.

Jak zwykle nie zawiodła Dąbrowianka Maja Chwalińska, która zaliczyła kilka świetnych startów. Podopieczna Pawła Kałuży świetnie rozpoczęła rok na dalekich Antypodach. W styczniu jako 15-latka zadebiutowała w juniorskim turnieju Wielkiego Szlema w Australian Open i od razu osiągnęła finał w grze podwójnej w parze z Igą Świątek! Tydzień wcześnie w turnieju poprzedzającym Wielki Szlem para Chwalińska/Świątek okazała się najlepsza w turnieju G1 w Traralgonie. Po powrocie z Australii Maja przeniosła się do Wielkiej Brytanii gdzie zagrała w turnieju zawodowym $15.000 Wirral. W turnieju gry pojedynczej dotarła do finału, a w grze podwójnej w parze z Japonką Inoue okazały się najlepsze! Maja zdobyła cenne punkty WTA i jeszcze cenniejsze doświadczenie w turnieju zawodowym. W czerwcu Maja zagrała w swoim drugim turnieju wielkoszlemowym Roland Garros. Tutaj musiała jednak uznać wyższość przeciwniczek już w pierwszych meczach gry pojedynczej i podwójnej. Doświadczenie zdobyte na mączce w Paryżu szybko jednak zaowocowało cennymi zwycięstwami w turniejach zawodowych rangi $25.000+H w Warszawie i Toruniu. W Warszawie Maja dotarła do drugiej rundy a w Toruniu do ćwierćfinału pokonując wyżej klasyfikowane i bardziej doświadczone rywalki. Z polskiej mączki w tempie ekspresowym Dąbrowianka przeniosła się na Wimbledońską trawę by zagrać w swoim trzecim turnieju Grand Slam. W eliminacjach do drabinki głównej Maja pokonał m.in. Cori Gauff, wielką nadzieję amerykańskiego tenisa, finalistkę tegorocznego US Open juniorek, a w turnieju głównym nie dała szans zwyciężczyni tegorocznego Australian Open Marcie Kostyuk. Sama zatrzymała się na rundzie trzeciej ulegając późniejszej finalistce An Li (USA). Następnie Maja została Indywidualną Mistrzynią Europy do lat 16 na rozgrywanym Championacie w Moskwie. Sierpień to już wyjazd za ocean na ostatni turniej Wielkiego Szlema US Open. Najpierw w kanadyjskim Repentigny (G1) Maja dotarła do ćwierćfinału gry pojedynczej, a w US Open w parze z Anią Hertel osiągnęły ten sam etap w grze podwójnej. Koniec roku to świetny występ w turnieju w zawodowym w Zawadzie $25.000 i pierwszy półfinał Mai. Wszystkie te występy pozwoliły awansować Mai na 550 miejsce na liście WTA i poprawić się o ponad 300 miejsc w stosunku do roku ubiegłego. Również występ we wszystkich juniorskich turniejach Wielkiego Szlema 15-latki należy uznać za nie lada wyczyn.

Duży postęp na arenie krajowej poczyniły trzy inne zawodniczki Magda Zajda, Laura Duhl i Karina Gustowska. Magda Zajda została Wicemistrzynią Polski Kobiet na rozgrywanym w Gliwicach Championacie oraz awansowała na swoje najwyższe 7 miejsce w klasyfikacji Kobiet potwierdzając wysoką i równą formę przez cały sezon. Obecnie Magda zaczyna grać już turnieje zawodowe $15.000. Mimo kilku pojedynczych zwycięstw nie udało jej się wejść na listę WTA, ale zapewne to tylko kwestia czasu. Jak co roku worek medali indywidualnych i drużynowych w kategorii kadetek zgarnęła 15 – letnia Laura Duhl, która przygotowuje się już do rywalizacji w turniejach ITF Juniors i Women’s. Duży postęp poczyniła również Karina Gustowska, która zdobyła swój pierwszy indywidualny medal zostając Halową Wicemistrzynią Polski do lat 14. Nasz rodzynek w tym towarzystwie Mikołaj Wrzoł również odniósł swój największy sukces zdobywając po raz pierwszy tytuł Mistrza Polski juniorów w grze podwójnej z Maciejem Ziombrem (Górnik Bytom).

W drużynowych rozgrywkach jak co roku nie mieliśmy sobie równych. W rozgrywkach letnich nasze drużyny skrzatek, młodziczek i kadetek zdobyły złote medale, a juniorek srebrny natomiast drużyna kobiet brązowy. W klasyfikacji klubowej zajęliśmy 1 miejsce na ponad 150 klubów w Polsce!! Rozgrywki zimowe również zakończyły się naszym sukcesem. Skrzatki zdobyły srebrny medal, młodziczki brązowy. Drużyny kadetek i juniorek stanęły na najwyższym stopniu podium! Biorąc pod uwagę wszystkie kategorie wiekowe od skrzata do seniora oraz rozgrywki letnie i zimowe w klasyfikacji medalowej zajęliśmy I miejsce!!!! a punktowej II miejsce!! A jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy ani jednej drużyny w finałach!

Klasyfikacja medalowa:

BKT Advantage BB   5 2 2

Górnik Bytom            4 3 2

AZS Poznań                2 1 0

Klasyfikacja punktowa:
Górnik Bytom. 1170 pkt
Advantage BB. 1140 pkt
AZS Poznań. 700 pkt

W skrzatkach reprezentowały nas: Weronika Domańska, Julia Kiwior, Natalia Szczepaniak, Julia Skarżyńska i Pola Langiewicz. W młodziczkach: Karolina Bartusek, Karina Gustowska, Justyna Jodłowska, Karolina Mazurek i Patrycja Niewiadomska. W kadetkach: Ola Nadajewska, Ola Wierzbowska, Laura Duhl, Ala Niedźwieńska i Nadia Częścik. W juniorkach: Magda Zajda, Klara Siłka, Zosia Podbioł, Beata Światłoń i w kobietach: Magda Zajda, Klara Siłka, Paulina Kostka, Beata Światłoń i Laura Duhl.

W końcu do słowa doszli również nasi chłopcy. Drużyna skrzatów w składzie Jakub Jędrzejczak, Jakub Tomasiak, Mikołaj Migdalski, Szymon Kaszowski, Jakub Keiper i Adam Romański zajęła 5 miejsce w rozgrywanych u nas Drużynowych Mistrzostwach Polski letnich i zimowych. Trzon naszej drużyny to 11-latkowie, którzy przyszłym roku będą stanowili ścisłą czołówkę kraju. Już dziś powołanie do kadry Polski otrzymali Jakub Jędrzejczak, Jakub Tomasiak i Mikołaj Migdalski.

Świętnie spisał się również nasz najmłodszy narybek czyli zawodnicy do lat 8. Julia Matuszczyk i Artur Skotnicki jako 7-latkowie okazali się najlepsi w Pucharze Śląska do lat 8, czołowe lokaty zajęli ich rówieśnicy i koledzy z grupy Paulina Faber i Miłosz Szczypka. Dowód to, że system szkolenia się sprawdza a utalentowanych dzieci nie brakuje.

Rok 2017 był przełomowy dla naszego klubu nie tylko pod względem szkoleniowym ale również infrastruktury. Zakończyliśmy budowę zaplecza kortów, w którym znalazła się restauracja klubowa, pokoje noclegowe oraz gabinet masażu i dietetyki sportowej. Powstała nowoczesna 4-kortowa, ciepła hala o nawierzchni dywanowej, 2 korty do mini tenisa i przestrzeń do zajęć ogólnorozwojowych. To wszystko sprawi, że już dziś nasz klub funkcjonuje jak prawdziwa tenisowa akademia o standardach zachodnich. A co najważniejsze zatrudniliśmy świetnego fachowca, czeskiego trenera od wysokiego wyczynu Stavrosa Wawrzosa, który będzie szkolił naszych najbardziej utalentowanych zawodników. Doczekaliśmy w końcu czasów, w których możemy się skupić już głównie na szkoleniu i budowaniu marki silnej akademii tenisowej.