Podsumowanie wyników BKT w roku 2016

Rok 2016 był najlepszym rokiem w krótkiej historii klubu BKT Advantage Bielsko – Biała

Na pierwszy plan wysuwają się sukcesy Dąbrowianki Mai Chwalińskiej. Był to niewątpliwie najlepszy rok w karierze podopiecznej Pawła Kałuży. Maja świetnie rozpoczęła rok. W lutym jako 14- latka zwyciężyła w dwóch turniejach ITF G4 w Szczecinie i Hamburgu oraz dotarła do półfinału pierwszego ITF G2 na Litwie. W kwietniu zadebiutowała w turnieju WTA Katowice Open. Pomimo porażki ze sławną Danielą Hantuchovą było to na pewno wielkie przeżycie i cenne doświadczenie dla tak młodej zawodniczki. Kolejne miesiące przyniosły kolejne sukcesy. W maju Maja osiągnęła swój pierwszy ćwierćfinału turnieju ITF G1 Astrid Bowl w Belgii, a w czerwcu zadziwiła wszystkich ogrywając Rosjankę Ivakhnenko (270 WTA) w swoim debiucie w drabince głównej turnieju zawodowego Bella Cup w Toruniu (pula nagród $ 25.000). W Warszawie została Mistrzynią Polski kadetek w grze pojedynczej i mieszanej. W lipcu Maja godnie reprezentowała Polskę w Indywidualnych Mistrzostwach Europy zdobywając w parze z Igą Świątek tytuł w grze podwójnej ( w finale ograły parę Koval/Gracheva 6/0, 6/0).  Miesiąc później Maja do bogatej kolekcji dorzuciła tytuł Wicemistrzyni Europy w polskiej drużynie  tzw. Summer Cup. A we wrześniu z tą samą ekipą sięgnęła po Junior Fed Cup czyli Nieoficjalne Mistrzostwo Świata drużyn do lat 16. W tymże wrześniu zaliczyła jeszcze półfinał ITF $10.000 w Czechach. W listopadzie po raz kolejny fantastycznie zagrała w turnieju zawodowym Hart Open w Zawadzie (pula nagród $25.000) awansując do ćwierćfinału, pokonując wyraźnie dwie zawodniczki z trzeciej setki listy WTA. Te występy pozwoliły Mai awansować na 720 miejsce na liście WTA. Maja jest najmłodszą zawodniczką tak wysoko notowaną na liście zawodowej. Na koniec roku Dąbrowianka zagrała jeszcze w prestiżowym Orange Bowl ( ITF GA) gdzie dotarła do ćwierćfinału. Rok zakończyła na 70 miejscu listy ITF i już jest pewna gry w swoim pierwszym juniorskim turnieju Wielkiego Szlema w Australii.

Na arenie międzynarodowej dobrze wypadła również Laura Duhl. 14-latka występowała w turniejach Tennis Europe. Odniosła swoje pierwsze zwycięstwo turniejowe w grze pojedynczej w turnieju TE U 14 Łódź Cup 2016. Dotarła również do dwóch finałów gry podwójnej w turnieju TE do lat 16 w Slovenskiej Lupcy i w turnieju TE do lat 14 w Vinkovci (Chorwacja). Laura zdobyła również pięć medali (w tym dwa złote) Mistrzostw Polski indywidualnie, w grze podwójnej i drużynie.

Na krajowym podwórku nasi zawodnicy reprezentowali się naprawdę świetnie. Jak co roku z podium nie schodziły nasze drużyny. Skrzatki w składzie: Weronika Domańska, Maja Stokłosa, Natalia Szczepaniak, Magda Świerczyńska zdobyły brąz DMP. Młodziczki : Laura Duhl, Karina Gustowska, Karolina Bartusek, Alicja Niedźwieńska, Patrycja Niewiadomska i Nadia Częścik zdobyły złoto w lecie i srebro w zimie DMP, a Alicja Niedźwieńska dorzuciła srebro w grze pojedynczej w letnich MP. Kadetki: Ola Nadajewska, Zosia Podbioł, Alicja Niedźwieńska, Ola Wierzbowska zdobyły srebro i brąz DMP, a Ola Nadajewska dorzuciła jeszcze dwa medale w grze podwójnej MP. W juniorkach drużyna: Magda Zajda, Paulina Kostka, Kamila Nowak i Beata Światłoń zdobyły brąz letnich DMP. Magda Zajda zdobyła jeszcze brąz w grze podwójnej letnich MP. Drużyna kobiet w składzie M. Zajda, L. Duhl, P. Kostka i B. Światłoń po raz pierwszy zdobyła medal brązowy DMP. Jedyny rodzynek w tym towarzystwie Mikołaj Wrzoł zdobył brązowy medal MP juniorów w grze podwójnej.

Należy zauważyć jeszcze, że mamy bardzo utalentowane dzieci w kategorii do lat 10, które cały czas czynią postępy. Wśród medalistów Mistrzostw Polski do lat 10 byli Jakub Jędrzejczak, Jakub Tomasiak, Mikołaj Migdalski . Ania Hałat zajęła II miejsce w Pucharze Śląska.

Pozostali nie wymienieni zawodnicy, którym nie udało się stanąć na podium MP również walczyli z dużym zaangażowaniem i wierzymy, że w roku 2017 spełnią swoje marzenia; czego wszystkim serdecznie życzymy J Przy okazji dziękujemy wszystkim trenerom prowadzącym, rodzicom, sponsorom, kibicom za ten rok i życzymy sukcesów i pomyślności w roku 2017.