Tenisistka BKT Advantage Bielsko-Biała brązową medalistką Mistrzostw Świata !!!

Brązowy medal Polek w Mistrzostwach Świata!

W czeskim Prostejovie dobiegła końca 24 edycja World Junior Tennis Finals czyli Mistrzostwa Świata młodzików i młodziczek w tenisie. Reprezentacja Polski w składzie Maja Chwalińska, Iga Świątek i Stefania Rogozińska zdobyła brązowy medal! Jest to ogromny sukces polskiego tenisa i dopiero drugi medal w historii tych rozgrywek. Wcześnie w 2002 roku Polska na czele z Magdaleną Kiszczyńską i Martą Leśniak zdobyła srebrny medal po finałowej porażce z Holandią, w której występowała znana tenisistka Michaella Krajicek.

Polki zawody rozpoczęły meczami w grupie z Kanadą, Marokiem i Japonią. W pierwszym meczu spotkały się z Kanadyjkami. Maja pokonała Arianę Arsenault 6/4, 6/3. Iga była lepsza od Leilah Fernandez 6/3, 6/1, debel Chwalińska/Rogozińska pokonał parę Arsenault/Fernandez 6/2, 6/4 i Polska zwyciężyła Kanadę 3:0. W drugim meczu Polki spotkały się z Marokankami. Maja zwyciężyła Hibę El Khalifi 6/4, 6/0 Iga Oumaimę Aziz 6/0, 6/2. Debel Rogozińska/Świątek pokonał parę Benhadi/El Khalifi 7/5, 6/2 i Polki znów zwyciężyły 3:0. W decydującym meczu, którego stawką był awans do półfinału Polki pokonały Japonki 2:1. Maja doznała lekkiego urazu barku i po ciężkim meczu uległa Himari Sato 0/6, 6/2, 4/6. Iga pokonała Naho Sato 6/3, 6/3. W decydującym pojedynku nasz eksportowe debel Świątek/Chwalińska pokonał parę Sato/Uchijima 6/4, 6/4 i Polki mogły świętować awans do półfinału. W nim czekały już faworyzowane Amerykanki. W meczu tym Maja zagrała tylko w grze podwójnej( skreczowała przy stanie 2/5). Mecze singlowe przegrały Iga i Stefania i Polki po porażce 0:3 musiały zadowolić się walką o brąz. W meczu tym spotkały się z Włoszkami. W singlu Stefania przegrała z Federiccą Rossi 1/6, 0/6, Iga pokonała Elisabette Cacciaretto 6/2, 7/6 i znów mecz deblowy miał zadecydować o medalu. W nim Maja i Iga nie zawiodły. Pokonały Federicce i Elisabette 6/3, 6/2 i brąz stał się faktem.

W tym roku Maja zdobyła już cztery medale (dwa złote i dwa brązowe) w rozgrywkach młodziczek na szczeblu europejskim i światowym i obok Igi Świątek stała się najbardziej utytułowaną polską tenisistką w kategorii młodziczek. Mamy nadzieje, że dalsza kariera będzie rozwijała się równie wzorowo jak dotychczas. Dziękujemy Mai za niezapomniane chwile i emocje. Tym turniejem Maja kończy przygodę z młodziczkami. Teraz będzie walczyć w turniejach ITF i bić się o Wielkie Szlemy. Tego i zdrowia  szczerze Ci życzymy.

Gratulujemy również trenerowi Pawłowi Kałuży, który odnalazł Maję i od ponad siedmiu lat przygotowuje ją, aby pewnego dnia została profesjonalną tenisistką z czołówki WTA. Gratulujemy również rodzicom Mai,  którzy poświęcają cały swój czas aby pomóc córce w osiągnięciu najwyższych celów J